Anasayfa » Faydalı linkler »
 Hastanemizde sigara bırakma polikliniği
HASTANEMİZDE SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİ
Tarih : 30.06.2016 11:09:33
Okunma Oranı : 954

SİGARAYI BIRAKMA POLİKLİNİĞİNE İLK BAŞVURU

Hastanemizde Sigarayı Bırakma Polikliniği Göğüs Hastalıkları Uzmanımız Dr. Fatih ALAŞAN  tarafından yapılmaktadır. İlk başvurunuzu Cuma günleri vezne görevlisine veya 182 randevu hattı üzerinden sigarayı bırakmak istediğinizi belirterek yapabilirsiniz.

SİGARAYI BIRAKMA POLİKLİNİĞİ’NDE NELER YAPILIYOR?
“Sigarayı Bırakma Polikliniği”ne ilk defa başvuranlar, Göğüs Hastalıkları Uzman Doktor tarafından görüşmeye alınıyor. Bu görüşme, başvuranların sigarayı bırakmaya ne kadar kararlı olduğunu saptamayı amaçlıyor.


Sigarayı bırakmada temel unsur, zihinsel olarak sigara alışkanlığı bulunan kişilerin, kendilerini sigarayı bırakmaya hazırlamalarıdır. Bu nedenle doktorunuz, SİZİN BU KARARLILIĞI TAŞIDIĞINIZA KARAR VERİRSE, sigarayı bırakma polikliniği kapsamına alarak ilaç tedavisine başlıyor.

Bu kararlılık halinin belirlenmesinden sonra, sigara alışkanlığınızın derecesini belirleyen bir Nikotin Bağımlık Testi uygulanıyor. Ayrıca mevcut olan hastalıklar ve daha önce geçirmiş olduğunuz hastalıklar hakkında bilgiler alınarak genel bir muayene yapılıyor. Ayrıca sizin depresyon ve anksiyete derecenizi belirlemek amacıyla bir anket yapılıyor. Muayene ve anketten sonra, sizden bazı testler isteniyor. Bu testler, sigaranın size o ana kadar ne ölçüde zarar verip vermediğini belirlemek amacıyla yapılıyor
.

HANGİ TESTLER UYGULANIYOR?

Sigarayı Bırakma Polikliniği’ ne, sigarayı bırakma kararlılığıyla gittiğinizde sizden başlıca su testleri yaptırmanız isteniyor: 
-Akciğer grafisi
- Solunum fonksiyon testleri 
- EKG ve bazı kan ve idrar tetkikleri ( şeker, üre, kreatinin, SGOT, SGPT, kolesterol, trigliserid, fibrinojen , tam idrar tetkiki) 

Test sonuçlarının alınmasından sonra, doktorunuz tarafından sonuçlar değerlendirilerek, o an herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı belirleniyor. Daha sonra beraberce bir bırakma günü saptanarak tedavi yöntemine karar veriliyor.


BIRAKMA GÜNÜNDEN SONRA DÜZENLİ KONTROL

Sigarayı Bırakma Polikliniği disiplini içersinde bu tedavi yöntemleri ile, ilk etapta sigarayı bırakma olasılığı yüzde 80 civarında. Bırakma gününden 1(bir) ay sonra, hastanede kontrolünüz yapılıyor. Takip esnasında isterseniz veya doktorunuz gerekli görürse, sigarayı bırakmak isteyen diğer kişilerle beraber uzman psikolog eşliğinde grup terapisine katılabilirsiniz. 
 

SİGARA HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLENLER:

Sigarayı birkez deneyen her 4 kişiden 3ünün bağımlı olduğunu,

İçilen her bir sigaranın ömrü 11 dk kısalttığını,
Bir tek sigaranın insan vücudunda 2.5 mgr. C vitaminini yok ettiğini,
Sigara içenlerin vücudunda 20 yıl içerisinde 7 kg. katran biriktiğini,
Sigaradan çekilen her dumanın beyninizden 50 bin hücreyi öldürdüğünü,

 

Biliyor musunuz?